عبادت یعنی چه ؟؟

عبادت ، خضوع و خواری یا اظهار خضوع و کوچکی اما نه هر نوع خضوع و خواری ، بلکه بالاترین مرتبه اظهار کوچکی و  تعظیم (غایه التذلل ، نهایه التعظیم) ، در برابر کسی است که بالاترین درجه فضیلت را داراست که فقط شایسته ی خداوند متعال می باشد.

اظهار خضوع فقط مخصوص خداوند است؟!! پس اظهار خضوع نسبت به اهل بیت (ع)،پدرو مادر و معلم و...چه می شود؟!! آیا این درجات خضوع با هم یکی هستند؟؟

توضیح مطلب این است که ما در برابر برخی از مخلوقات الهی ، به حق اظهار کوچکی و تعظیم می کنیم که درجات خضوع در اینها با یکدیگر متفاوت است. مثلا اظهار خضوع در برابر پدرو مادر با آنچه نسبت به پیامبر اکرم (ص) و عترت گرامی ایشان باید داشته باشیم کاملا متفاوت است.

ما اهل بیت (ع) را بطور مطلق اطاعت می کنیم در حالیکه  لزوم راضی نگه داشتن پدر و مادر مشروط و مقید به این است که آنها از ما انجام معصیتی را طلب نکنند ؛ همچنین انسان به حکم عقل و نقل باید در برابر استاد و معلم اظهار کوچکی نماید.

ویژگی مشترک در این موارد:ما هیچ یک از این مخلوقات را به خاطر خود ایشان و به صورت استقلالی تعظیم نمی کنیم ونباید بکنیم ، بلکه همه ی ایشان -اعم از اهل بیت (ع) و والدین و...- را تنها و تنها به خاطر امر الهی و رضای پروردگار ، بزرگ می داریم وهمچنین در برابر هر یک فقط در همان حد و قلمرویی که خدای متعال فرموده ، اظهار کوچکی و تذلل می کنیم و دقیقا به همین سبب است که خضوع وتذلل در برابرهیچ یک از این مخلوقات غایه الخضوع و نهایه التذلل نیست پس عبادت هم نیست  ؛ چون آنها رانه  به خاطر خودشان بلکه صرفا به جهت امر خدا و رضای او مورد تعظیم قرار می دهیم.

پس تنها کسی که به صورت مستقل به خودش (بذاته)- نه به سبب دیگری – باید مورد طاعت باشد .همانا ذات مقدس پروردگار است که در این امر شریکی نمی پذیرد ،این حقیقت همان مفهوم عبادت است که تنها شایسته خدای متعال می باشد.

مصادیق عبادت چیست ؟

اعمالی هستند که هر کدام به نوعی می توانند نشانگر غایه التذلل و نهایه الخضوع در برابر خداوند باشند.

روح همه این ها حقیقت عبادت را بیان می کند فقط شکل و ظاهرشان با هم متفاوت است.

اعمالی چون نماز و روزه ، حج ،شکر منعم ،دعا و...

به نظر شما برترین عبادت کدام است؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

خوشحال می شیم از نظرهاتون ما را هم مطلع کنید و بنویسید از نظر شما کدوم عبادت برتر از همه عبادات است.

انشا ء الله در پست بعدی می نویسیم برترین عبادت چیه!
طبقه بندی: عمومی، 
نگارش در تاریخ شنبه 23 شهریور 1387 توسط هفت آسمون | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic