موج آفرینی

از آنجا که حیات انسان در عرصه های گوناگون مادی ومعنوی با حرکت شکل می گیرد ، به هر میزانی که این حرکت آگاهانه و پر شتاب باشد ثمره ی آن بارورتر خواهد بود.این واقعیت نه تنها درجریان زندگی انسان انکارناپذیر است ، بلکه افق های دیگری در مظاهر حیات را دربرمی گیرد. به آب نگاه کنید با تمامی تلالو وشفافیتی که دارد همین که از حرکت باز می ایستد ،ازطراوتش کاسته می شود وبه مرداب تبدیل می گردد وکانونی برای تولید میکروبها می شود . موج چون با حرکت همراه است می توان از نیروی آن درراستای اهداف روشن سود برد :

 ما زنده به آنیم که آرام نگیریم          موجیم که آسودگی ما عدم ماست

این مقدمه بدان آورده شد که چون از جمله باورهای اساسی ما به عنوان انسان هایی مسلمان وپای بند به عقاید مذهبی مساله ی ظهور امام عصر (ع) است که سرانجام در فراخنای عمر گیتی دست از آستین عدل ورحمت وشفقت بیرون آورده وبه ستیز با ظلم وشقاوت می پردازد. از این رو ، سزاوار چنان است که بدانیم در فاصله زمانی تا برپایی آن نظام نوین زندگی خودرا چگونه باید شکل دهیم که سرافرازانه  شایسته نام بلند  " منتظر فرج " باشیم .

آیا چونان افراد بی هویت که به فرموده امام علی(علیه السلام) با وزش کوچکترین نسیمی سر فرود آورده و تسلیم جریان غالب می شوند می توان لباس فاخر انتظار فرج را برتن پوشید ؟ به یقین که خیر ، بلکه باید در این میدان موج آفرین بود وهرگز اسیر موج های سهمگین نگردید. انتظار فرج یعنی صبوری واستقامت پیشه کردن وهرگز از پای نیفتادن واز حرکت نایستادن وعلی رغم حال  که تاریکی ظلم وستم فراگیر شده وتمامی افق ها را تیره وتار نموده وآفاق جهان را درنوردیده وخلاصه گیتی بدان سوی می رود تا جمله " ملئت ظلما وجورا " مصداق یابد  چشم به آینده روشن داشتن وتلاش کردن تا در حد خود زمینه های عدل جهانگیررا فراهم آوردن .

با این تلقی دیگر هیچ گونه فشارهای اجتماعی هرچند که شدید باشد به هیچ وجه نمی تواند فرد را از تلاش باز دارد .او می کوشد که نه تنها اسیر موج نشود ونیز برموج سوار نگردد بلکه خود ازسر آگاهی ودرد موج آفرین باشد .

اگر در این دو تعبیر دقیق شوید ، خواهید یافت که این دو یاد آور دو واژه ارزشمند عقل واحساس است که نیاز قطعی در هر حرکت اجتماعی است . تلاش منتظر در پناه این  دو نیروست که می تواند ثمر بخش بوده وتأثیرگذار گردد. باید بااندیشه وتعقل والهام از رهنمود های دینی کار وبرنامه ای راپیش گیرد که در تسهیل وفراهم شدن امر ظهور مؤثر افتد . آن وقت این شخص مصداق آن کلام نورانی امام سجاد (علیه السلام) است که فرمودند :

خدای متعال آنان را چنان عقل وبینشی ارزانی داشته که غیبت برایشان همانند ظهور است .

یعنی درست آن سان که پیشوای دین ظهوری آشکارا داشت و اینان را به کار وتلاش فرا می خواند ، در دوران پر رنج پنهانی آ بزرگوار نیز دز پناه عقل وبینش الهی وبرخورداری از تعالیم دینی چنین عمل می کنند .

بر این اساس است که در مجموعه ارزش های والای دینی آن گاه که سخن از منتظر فرج در میان آمده  " أفضل من أهل کل زمان " وکار او " أفضل الأعمال " دانسته شده وسیمای وی همانند " المتشحط بدمه فی سبیل الله " ترسیم گردیده وجایگاهش در کنار آن عزیز سفر کرده دیده شده است .

چنین انتظاری گوارایتان باد !
طبقه بندی: عمومی، 

نگارش در تاریخ سه شنبه 22 مرداد 1387 توسط هفت آسمون | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات