ممنون از همه دوستانی که ما را از نظراتشون مطلع کردند.Smiley

به راستی برترین عبادت چیست؟

همان عبادتی که از تلاوت قرآن برتر و با فضیلت تر دانسته شده است!همان  عبادتی که سلاح مومن است!همان که اثر و برکتش باعث سرازیر شدن روزی، شفای دردها ، رسیدن به موفقیت و رستگاری رفع بلاهای نازل شده و دفع بلای مقدر و غیر مقدر می گردد!

پاسخ این سئوالها را می توان در فرمایشی از امام محمد باقر (علیه السلام) جستجو کرد که می فرمایند: دعا برترین عبادت است.

چرا دعا برترین عبادت است؟؟؟!

1.      با توجه به معنای عبادت ،هر چه انسان کوچکی و فقر خود را در برابر خداوند بیشتر وجدان نماید. روح عبادت که همان اظهار تذلذل و خضوع است بیشتر و عمیق تر صدق می کند.

حال دعا زمانی است که انسان ماهیت فقیر و گدایی خود را بهتراز هر وقت دیگری می یابد و به همین جهت در برابر کسی که او را بی نیاز محض می داند بیش از هر شرایط دیگری احساس کوچکی و خواری می نماید.

2.      دعا در لغت به معنای خواندن می باشد و خواندن خداوند نوعی عبادت است . که معمولا همراه با سئوال و درخواست از درگاه اوست. کسی که خدای خود را می خواند اعتقادش این است که او همه کاره مطلق است.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: بر شما باد به این که اهل دعا باشید.زیرا از هیچ طریقی مانند آن تقرب به خداوند پیدا نمی کنید.

منظور از اهل دعا چیست؟ آیا ما اهل دعا هستیم ؟ چگونه باید اهل دعا شد ؟

امام صادق (علیه السلام) می فرمایند : کوچک بودن یک چیز مانع دعا و درخواست آن نشود. چون برآوردن نیازهای کوچک به دست همان کسی است که نیازهای بزرگ را برآورده می کند.

عموما ما در اموری که آنها را بزرگ و سخت می شماریم زیاد دعا می کنیم.

ولی درباره چیزهای کوچک اهمیت زیادی به دعا کردن در مورد آنها نمی دهیم مثلا در بیماری های سخت دست به دعا و توسل بلند می کنیم اما در بیماری های مثل سرماخوردگی به آن صورت خود را محتاج دعا کردن نمی بینیم.

چرا چنین است آیا یک بیماری عادی و معمولی بدون عنایت و لطف خداوند رفع می شود؟

از جهت اعتقادی هیچ فرقی میان تاثیر خاص الهی در رفع نیازهای به ظاهر کوچک و نیازهای بزرگ وجود ندارد.اگر ما قبول نماییم که شفای سرماخوردگی همان قدر مهم است که شفای سرطان اهمیت دارد.در هر دو حالت این خداست که اگر بخواهد اسباب و وسایلش را فراهم می کند تا نیاز انسان رفع شود و اگر هم نخواهد به هیچ وسیله ای و از هیچ راهی ، خواسته انسان برآورده نمی شود.

آن وقت می تواند به فرمایش امام صادق (علیه السلام) عمل کند که می فرماید کوچک بودن یک چیز مانع دعا و درخواست از خداوند نگردد.

وهمینطور در حدیث قدسی خطاب به حضرت موسی(علیه السلام) آمده ، خداوند چنین فرموده: ای موسی همه مایحتاج خود را از من طلب کن حتی علف گوسفندان و نمک غذایت.

پس هر چه که امور مادی و غیر مادی برای ما تفاوت دارند اما از دیدگاه مورد بحث ما در امر دعا باید همه آنها را به یک چشم بنگریم و برای رفع نیازهای عادی و روزمره خود به همان اندازه به دعا اهمیت بدهیم  که در امور خاص چنین می کنیم. این گونه انسان اهل دعا می گردد چنین کسی به خوبی باور کرده که سررشته همه امور حتی چیزهای که از نظر ما پست و بی ارزش هستند فقط و فقط در دست خداست و تا او نخواهد محال است انجام پذیرد.

در واقع این فرد اعتقاد عمیق خویش را درباب توحید اظهار می نماید که این عقیده ارزشمندترین و محبوب ترین عمل نزد خداوند می باشد.

دعا بهترین میوه و شیرین ترین ثمره درخت پر برکت توحید است، که جز با  تقویت ثمره آن پر بارتر نمی شود.

             

 
طبقه بندی: عمومی، 
نگارش در تاریخ شنبه 6 مهر 1387 توسط هفت آسمون | نظرات ()
درباره وبلاگ
موضوعات
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نویسندگان
پیوند ها
پیوند های روزانه
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :


قالب وبلاگ
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات